Čo očakávať od osobného trénera

Dostať sa do formy nie je ľahké. Vyžaduje si to veľa úsilia a odhodlania, ako aj vedomostí o zdravej strave a cvičení. Internet je plný informácií o cvičeniach a diétach, no jedna protirečí druhej a naopak. Nie všetky druhy cvičení sú vhodné pre každého, a preto by ste sa mali pred začiatkom vašej cesty za dokonalým telom poradiť s odborníkom. Ak aj vy máte množstvo otázok, neviete čo od takého osobného tréningu očakávať a či je to správne rozhodnutie, pripravili sme pre vás tento článok.

Bude sa vás pýtať množstvo otázok

Hneď na začiatku sa vás bude pýtať na vaše osobné ciele. Či chcete schudnúť, spevniť telo alebo iba jednoducho žiť zdravší život. Osobný tréner potrebuje o vás vedieť veľa informácií, aby vám mohol vypracovať plán presne „na mieru“.

Bude vás testovať

Po tom, ako si predstavíte vaše ciele, vám dá tréner fyzický test. To sa môže zdať odstrašujúce, no v skutočnosti je takéto testovanie dôležitým krokom. Váš tréner totiž potrebuje vedieť, ako ste na tom s fyzickou kondíciou, aby vedel vytvoriť plán, ktorý je vhodný iba pre vás. Možno nechcete aby vás nútil bežať 30min, keď vládzete iba 15min, no musí zistiť, kde je vaša hranica, aby mohol začať merať váš pokrok. Takýto fyzický test pomôže vášmu trénerovi  nastaviť vaše krátkodobé a dlhodobé ciele.

Bude chcieť poznať váš zdravotný stav

Mali by ste byť úprimné. Ak trávite víkendy sledovaním televízie a pojedaním všetkého, čo pred vami neújde, je čas priznať sa. Robíte to predsa pre seba, nie pre trénera ani nikoho iného. Nielen, že bude vedieť ako s vami pracovať, ale aj vy budete schopné akceptovať váš súčasný stav a pracovať na tom aby ste boli čo najbližšie k novému telu.

Bude vás hnať a to sa vám môže zdať nepríjemné

Cvičiť s trénerom neznamená prechádzať sa po parku. Platíte niekomu za to, že vám pomáha dostať váš zadok do formy. Takže ďalšia z vecí, ktoré môžete očakávať od trénera je, že vás bude povzbudzovať a nútiť do lepších výkonov. OK, možno na vás bude aj kričať a možno sa vám to vôbec nebude páčiť, ale veď práve to je údel trénera, aby vás tlačil dopredu aj keď už nevládzete a potom si uvedomíte, že ste zvládli veci, o ktorých ste si nemysleli, že by ste ich niekedy vyskúšali.

Bude to zastrašujúce

ab42bc02d9fa075042d481595253244f

Dostať sa do formy predstavuje lezenie do kopca viac ako len jedným spôsobom. Tréner je s vami pri každom cvičení a vidí každú chybu. To môže byt odstrašujúce, zahanbujúce a občas strašidelné. No taká je realita. Nie je tam na to aby vás kritizoval, ale na to, aby vás učil ako správne cvičiť a dosiahnuť najlepšie výsledky skôr ako si ublížite. Napr. dvíhanie činiek nesprávnym spôsobom môže viesť k naozaj vážnym zraneniam.

Bude vám hovoriť čo robiť aj keď práve nie ste vo fitku

Zdravie ďaleko presahuje posilňovňu. Takže jednou z veci, ktoré môžete očakávať je, že vám pripraví aktivity a úlohy, ktoré budete musieť splniť aj mimo fitnes centra. Iba  cvičenie nestačí. Dôležitá je aj správna životospráva, ktorá bude dopĺňať cvičenie. Tiež nebuďte prekvapené, ak vás tréner podnecuje k cvičeniu aj v práci alebo doma. Nedostanete sa ďalej ak budete plánovať zdravý životný štýl iba ak je tréner na blízku.

Mať osobného trénera je veľký krok k ceste za zdravým životným štýlom. Bude vás testovať, tlačiť dopredu a radiť vám čo robiť. Ale bude vás aj sprevádzať, povzbudzovať  a naučí vás čo by ste mali vedieť pri dosahovaní vašich cieľov.

A na koniec trénerovou úlohou je spraviť z vás lepšiu verziu seba samých.

PS: Ak ste si celý čas predstavovali svalnatého sexy trénera, máte smolu. U nás vo fitku bude vašou oporou trénerka Bea.