Čo je to vlastne tá ketodiet či ketónová diéta?

Čo je to vlastne tá ketodiet či ketónová diéta?

Vedeli ste o tom, že pri bežných redukčných diétach síce môžete schudnúť, avšak v pomere, v ktorom stratíte 60 % z tukov a až 40% zo svalov? Nie je to len estetická chyba, ale stav, ktorý sa tak dokáže podpísať pod zhoršenú kondíciu. Bielkovinová diéta však chce takémuto výsledku zabrániť a zameriava sa primárne na spálenie toho najpodstatnejšieho- tukových zásob. A svalová hmota pritom zostáva zachovaná v dôsledku bohatého príjmu bielkovín (proteínov).

  • Bielkoviny majú zároveň schopnosť nás najlepšie zasýtiť, vďaka čomu pri diéte nepociťujeme hlad. Čo je ale možno ešte podstatnejšie, udržiavajú zdravý metabolizmus a pomáhajú k rýchlejšiemu spaľovaniu tukových zásob.

schudnutie, schudol

S bielkovinovou alebo inak známou ako ketónovou diétou prichádza hlavný cieľ, akým je dosiahnuť v našom tele ketózu. Tá sa dostaví v prípade, ak znížime príjem tukov a najmä sacharidov, pričom ich musíme nahradiť proteínmi. Tie teda musia byť v strave zastúpené pravidelne, čím už po pár dňoch dosiahneme fyziologický stav, v ktorom telo začne tvoriť ketolátky, čo sú zodpovedné za efektívnejšie a rýchlejšie spaľovanie podkožných, viscerálnych a útrobných tukov.

  • Ketolátky následne dokážu byť hlavným energetickým zdrojom a nahradia sacharidy.

žena konzumuje žemlu

Ak sa takýto typ ketónovej diéty dodržiava správne, ketóza nastane už po 2 až 3 dňoch od jej začatia. Niekto si možno pod proteínovou stravou predstaví obmedzený jedálny lístok zložený napríklad len z mäsa a vajec. V skutočnosti to dnes ale funguje trochu inak. V skutočnosti sa dajú kúpiť tie najrôznejšie proteínové jedlá, kde nechýba ani chlieb, palacinky, rizoto, zemiakové placky a obdobná strava, čo by sme s týmto štýlom stravovania vôbec nespájali. Avšak aj tieto potraviny sa dajú vyrobiť vo forme, aby čo najlepšie zodpovedali princípom ketónovej diéty. Recepty sa dajú zakúpiť cez internet, od firmy Prodietix.

devene
https://www.bfit.sk