Povinnosti pri založení eseročky

Povinnosti pri založení eseročky

Plánujete aj vy rozbehnúť svoje vlastné podnikanie? V súčasnej dobe je najvýhodnejšie začať pracovať sám na sebe, ako pre svojho šéfa. Čo sa týka podnikania na Slovensku, stále viac pribúda spoločností s ručením obmedzeným. Eseročky predstavujú najobľúbenejšiu právnu formu podnikania pre stredné aj veľké podniky. Pre založenie s. r. o. platia v každom štáte iné podmienky určené zákonom, zatiaľ čo v niektorom štáte vybavíte celú administratívu za pár dní, na Slovensku vám to potrvá možno aj niekoľko týždňov. Aké povinnosti vás teda, pri zakladaní s. r. o. a po nej čakajú a na čo sa pripraviť?

podnikanie

1. Predmet podnikania, spoločníci, štatutári

Na začatie podnikateľskej činnosti potrebujete získanie živnostenského oprávnenia pre daný predmet podnikania. Následne sa rozhodujete na základe toho, či zakladáte jednoosobovú alebo viacosobovú eseročku. Pri spoločnosti s viacerými konateľmi/zakladateľmi je potrebné určiť si štatutárov, správcu vkladu a ostatných spoločníkov. Každý spoločník je povinný zložiť základné imanie vo výške minimálne 750 €. Vklady všetkých spoločníkov majú spolu tvoriť základné imanie vo výške 5 000 €.

2. Pripravte si potrebnú dokumentáciu

Ak je zakladateľom spoločnosti jedna osoba, základným dokumentom pre vznik s. r. o. je zakladateľská listina. Pri viacosobovej eseročke sa zhotovuje spoločenská zmluva. Ak sa niektorý zo zakladateľov nachádza v zozname daňových dlžníkov, je potrebný súhlas správcu dane. Dokumenty musia byť úradne overené notárom.

firma

3. Ako registrovať s. r. o.?

Ak ste prešli vyššie uvedenými bodmi, je na rade registrácia spoločnosti. Eseročku môžete registrovať elektronicky, budete na to potrebovať kvalifikovaný elektronický podpis, alebo osobne na Jednotnom kontaktnom mieste, ktoré sa nachádza na živnostenskom oddelení okresného úradu. Následne sa do dvoch dní vaša spoločnosť zapíše do Obchodného registra, začiatok podnikania vzniká dňom zápisu.

4. Čo po registrácii?

Aké povinnosti vás čakajú po registrácii s. r. o.? Do 30 dní od vzniku spoločnosti ste povinný zaregistrovať sa ako platca dane u príslušného daňového orgánu, ktorý vám pridelí DIČ. Do 8 dní máte povinnosť s. r. o. registrovať do sociálnej a zdravotnej poisťovni. Ako to u nás už chodí, celá táto administratívna `jazda` je na dlhé trate. Preto prinášame možnosť, ako si ušetriť čas a založiť sro https://ezmluva.sk/zalozenie-spolocnosti-s-r-o jednoducho a rýchlo prostredníctvom portálu ezmluva.sk

devene
https://www.bfit.sk