Šetrite energiou?

Šetrite energiou?

Najviac nás máta asi suma ktorú mesačne vydáme za nájomné a energie. Skúsme preto spraviť pár krokov ktorými dokážete znížiť tieto sumy, .

žárovka

Prvé čím začneme je kúrenie keďže máme najväčšiu vykurovaciu sezónu. Skúste si na radiátore ubrať o jeden stupeň. V miestnostiach to nepocítite a teplo budete mať stále. Táto malá zmena vám pomôže ušetriť pár desiatok eur keď ju prerátate na počet dní ktoré kúrite. Okrem toho v prípade že bývate v bytovke, teplo do vášho bytu sála i z okolitých bytov takže nemusíte tak intenzívne kúriť.

Okrem toho viete ušetriť i na elektrine. Nastavte si na televízore automatické vypnutie po pár hodinách. Toto vám pomôže v prípade, ak máte televízor v spálni a zaspávate pri ňom. Koľkokrát sa vám stalo že ste sa zobudilo uprostred noci alebo nadránom a išiel vám televízor? V prípade že ešte nemáte zakúpené LED žiarovky ale klasické vymeňte ich. LED žiarovky sú síce náročnejšie na prvotnú investíciu avšak šetria energiu a vydržia dlhšie ako klasické. Určite to uvidíte i na účte za elektrinu.

Čo sa týka elektriny, čoraz modernejšie sú aplikácie ktoré kontrolujú váš stav domácnosti, ide o takzvaný smart home. Cez mobilnú aplikáciu si viete nastaviť napríklad kúrenie. Ak počas dňa nie ste v byte nemusíte kúriť. Avšak prídete do chladného bytu. Preto je táto aplikácia veľmi užitočná. Cez ňu si napríklad viete nastaviť aby ste spustili kúrenie hodinu pred tým ako dorazíte domov. Tak prídete do tepla a nie do zimy a okrem toho šetríte i energie tým že nekúrite zbytočne celý deň ak ani nie ste doma.

peníze

Okrem toho, nepotrebujete mať v domácnosti vykúrenú každú miestnosť rovnako. V miestnostiach kde sa príliš nezdržujete napríklad na chodbe, môžete mať nastavené stupne o niečo nižšie.
Ďalšou položkou na zozname kde viete ušetriť je voda. Neplytvajte ňou i keď nie je tak drahá. Naozaj sa musíte kúpať každý večer? Čo tak vymeniť sprchu s kúpaním?
Tak to boli naše tipy na ušetrenie energii, dúfame že sme vám pomohli.

devene
https://www.bfit.sk